5 способів злому сайтів
Чи знаєте ви, що щодня створюється 230 тисяч нових шкідливих програм? Ця тривожна статистика показує, що це число зростатиме. Крім того, 43% кібератак торкаються малого бізнесу. Завдяки цій статистиці кібербезпека стала тенденцією для кожного власника сайту та розробника самонавчати, щоб знайти більше способів захистити себе.
За словами Алессандро Баццоні, недавнє дослідження показало, що кількість атак за протоколом RDP (протокол віддаленого робочого столу) зросла на 768% у період між першим та останнім чотирма місяцями 2020 року.
Ось чому ми вважаємо за важливе поговорити про те, як зловмисники можуть використовувати ваші ресурси для інших цілей і що вони можуть з цим робити. Пам’ятайте, що кібербезпека така ж важлива, як і ваша особиста безпека, тому прочитайте уважно.
«Легше зрозуміти, як кіберзлочинці монетизують зламування сайту, на якому розміщені мільйони особистих даних, або сайту для здійснення покупок в Інтернеті, де користувачі вводять конфіденційні дані при здійсненні електронного платежу. Але сайти без явної привабливості, такі як конфіденційні дані або особиста інформація, яка може бути розкрита, також стають мішенню. Інтерес кіберзлочинців у зламі веб-сайтів не лише вказує на сайти з великою кількістю відвідувачів чи користувачів, але вони також використовують переваги інших ресурсів, доступних на сторінках із низьким трафіком», – каже Мартіна Лопес, дослідник ІТ-безпеки ESET у Латинській Америці.
Тут ESET обговорює найпоширеніші способи використання кіберзлочинцями зламаних веб-сайтів у своїх шкідливих цілях і чому всі сайти можуть бути привабливою метою:
1. Використання бекдорів.
Бекдори, як випливає з назви, є «прихованими» шляхами доступу з точки зору системи, і дозволяють зловмиснику віддалено і безперервно контролювати зламаний сайт. Бекдор дозволяє зловмиснику використовувати ресурс різними способами, зі спливаючими вікнами або небажаною рекламою, або розміщувати приховані посилання для проведення атак з використанням SEO-впровадження контенту або використовувати доступ для розміщення шкідливого файлу, на який посилатиметься інший сайт і завантажується на комп’ютер користувача.
Зловмисники зазвичай ідентифікують цілі за допомогою сканерів, які виявляють веб-сайти, на яких встановлені застарілі компоненти з уразливістю, які дозволяють впроваджувати файли. Успішний сканер потім використовує вразливість, щоб встановити бекдор на сервер. Після встановлення до нього можна отримати доступ у будь-який час, навіть якщо вразливість, що дозволяє його використання, була виправлена.
Бекдор-троянська ін’єкція часто виконується у два етапи, щоб обійти правила безпеки, що запобігають завантаженню файлів більшого розміру. Перший етап включає установку дроппера – невеликого файлу, єдиною функцією якого є отримання більшого розміру файлу з віддаленого місця. Він ініціює другу фазу – завантаження та встановлення на сервер сценарію бекдору.
Усунути такі загрози непросто. Оскільки вже були пройдені заходи безпеки, недостатньо змінити паролі або усунути наслідки, але необхідно виявити код за місцем його походження та усунути його до коріння. А якщо ні, то той, хто встановив бекдор, може знову отримати доступ до сайту і знову його заразити.
2. Створення сторінок зі спамом.
Реферальний або посилальний спам – дуже важлива сфера злому. Оскільки посилання на ваш сайт є важливим показником вашого авторитету для пошукових систем, погані посилання можуть завдати серйозної шкоди.
Саме тому на зламаний сайт вводяться не посилання, а кілька HTML-сторінок, що містять посилання на спам-контент або небажаний контент, такий як реклама або посилання на афілійовані сайти з метою.
Якщо швидко не вирішити проблему, зараження може перейти на такий високий рівень, що при пошуку сайту в пошукових системах ці сторінки, введені зловмисником, з’являться в результатах.
Кваліфікована та легальна компанія маркетингу, якщо вона займається нарощуванням посилань, уникає цих типів лінків. Але на ринку закупівля таких посилань фрілансерами – не втрачає актуальності.
3. Дефейс сайту.
Це відбувається, коли зловмисник використовує вразливість зміни зовнішнього вигляду веб-сайту. Подібно до графіті, зловмисники втілюють у собі певне повідомлення або свій власний підпис, даючи зрозуміти, що вони несуть відповідальність за очевидні зміни на сайті. У разі повідомлень мотивація зазвичай буває соціальною, політичною чи релігійною. Зазвичай вони вказують причину, через яку вони провели атаку, із зазначенням винних, які можуть бути або не бути власниками сайту-жертви. Крім того, в деяких випадках використовується коефіцієнт шоку для відображення зображень або необроблених даних. Наприклад, 18 жовтня сайт, який брав участь у виборах у США, зазнав атаки такого типу.
Хакери псують веб-сайти, отримуючи несанкціонований доступ до сервера. Способи можуть бути різними, але популярні методи входу включають вразливість у сторонніх плагінах та вкрадені облікові дані. Хакери, які виявили ці вразливості, можуть отримати доступ до редагування веб-сайту та внести будь-які зміни, які вони вважають за потрібні.
Наслідки дефейсу сайту такі ж, як і в будь-якого іншого злому, лише набагато очевидніші. Довіра відвідувачів одразу ж зменшиться, коли користувачі відвідають сторінку, на якій видно ознаки злому.
І чим довше ви дозволите своєму сайту бути в такому стані, тим гірше буде для власника. Зламування сайту із зовнішнього боку, швидше за все, призведе до потрапляння в чорний список від Google та інших пошукових систем. Це означає, що ваш сайт перестане займати місце у результатах пошуку. Вийти з чорного списку може бути складно і дорого з трудовитрат фахівців, тому вам потрібно якнайшвидше очистити всі пошкодження веб-сайту.
4. Розповсюдження фішингових кампаній.
Фішинг – це класика атак соціальної інженерії. Він складається з надсилання електронних листів, в яких видається особа довіреного відправника (наприклад, банку або інтернет-магазину), який просить одержувача клацнути шкідливе посилання, а потім перенаправляється на сторінку, на якій необхідно ввести особисту інформацію. Це облікові дані чи банківські реквізити. Фішинг – це, безумовно, найпопулярніший спосіб крадіжки особистих даних.
У той час як спам-фільтри та інші технологічні рішення можуть допомогти запобігти їх попаданню в поштові скриньки, інформування користувачів про небезпеки електронних листів фішингових кампаній є важливим компонентом кібербезпеки для будь-якої організації. Навчання поінформованості користувачів у сфері безпеки допомагає кожному співробітнику розпізнавати, запобігати та повідомляти про потенційні загрози, які можуть поставити під загрозу критично важливі дані та системи. Як частина навчання, імітація фішингу та інших імітацій атак зазвичай використовується для перевірки та підтвердження гарної поведінки.
5. Впровадження шкідливого програмного забезпечення для майнінгу криптовалют.
Зловмисник може зламати сайт, щоб впровадити скрипт і таким чином використовувати ресурси комп’ютера відвідувача без його згоди для майнінгу криптовалют. Використовуючи шлюз, такий як бекдор або ботнет, зловмисники можуть встановити майнер криптовалюти на зламаних сайтах. У цій атаці використовуються ресурси хостингу сайту незалежно від трафіку, який він отримує.
Як і в більшості вищезгаданих атак, це може бути виявлено компанією, яка пропонує послуги хостингу для сайту, і якщо це так, сайт може бути оштрафований і навіть відключений від мережі, внаслідок чого сайт буде недоступний на невизначений термін.
«Вразливості веб-сайту можуть бути в модулях, темах або встановлених надбудовах, які мають недоліки безпеки або застаріли. Ось чому ми рекомендуємо оновлювати їх до останньої версії та постійно відстежувати їх, щоб якнайшвидше виявити будь-яку підозрілу активність за допомогою доступних інструментів для сканування сайтів. Крім того, періодично створюйте резервні копії, щоб мати копію важливої інформації та, таким чином, мати можливість відновити її у разі інциденту. До цього слід додати звичайні рекомендації: використовуйте надійні паролі та оновіть систему безпеки», – робить висновок Лопес, дослідник ESET в Латинській Америці.
Як бачите, існує безліч способів зламати сайт, і це одна з причин, чому кібербезпека останнім часом стає все актуальнішою. Алессандро Баццоні пояснив, що життєво важливо, щоб ви охопили всі кути і переконалися, що ваш сайт не використовується для жодного з пунктів вище. Уповільнення швидкості завантаження, повідомлення від хостингу, несанкціонована зміна сайту, редиректи на інші ресурси – це наслідки злому. Тому переконайтеся, що ви наймаєте хорошого ІТ-фахівця або команду, яка може допомогти вам захистити ваш сайт за допомогою правильних інструментів.