Як вибрати тему WordPress, 7 головних питань
Шаблон (або тема або template) — це система файлів, через які налаштовується зовнішній вигляд сайту на CMS. Як правило, базові файли шаблону визначені техдокументацією WordPress (наприклад, header.php, functions.php, style.css та інші), але розробник може створювати свої та підключати їх усередині шаблону. Цільове призначення у файлів різне – виведення змінних з панелі керування, візуальне оформлення, побудова елемента чи сторінки. Детальніше тут.
Сьогодні є тисячі тем WordPress. Вони бувають трьох типів: безкоштовні, платні, nulled версії (зламані платні). Безкоштовний шаблон ви можете поставити з панелі управління WordPress, платні купити на Themeforest, зламані платні – завантажити на піратських сайтах (спойлер – в них віруси, бекдори та інші принади).
Вибір конкретного шаблону для конкретного бізнесу досить важке рішення. Потрібно розуміти структуру бізнесу та структуру майбутнього сайту, прорахувати майбутній функціонал, яку графіку готувати і, звичайно, провести технічну експертизу претендентів на вашу тему.
Важливо розуміти, що назва “шаблон” – застаріла і викликає у бізнесу негативні асоціації. Адже кожен хоче виділятися та залучати клієнтів. Тому часто замовляють розробку “з нуля”. При цьому все одно створюється шаблон, оскільки це технічна вимога WordPress. Тому InvestWP рекомендує використовувати термін “тема”. Це основа (фундамент) сайту, і на ньому ви будуєте всю структуру. Створена “на коліні” за 2 тижні тема “з нуля” – гірша вдесятеро тему, що створювалася півроку командою розробників з техдокументації Вордпрес і продається на Themeforest або безкоштовна.
То як же вибрати найкращу тему WordPress? Ось 7 питань, які потрібно поставити під час вибору теми WordPress.
Основні правила:
- Не вибирайте жодну тему поодинці (без технічної експертизи).
Не вірте в обіцянки мультимовності, вам все одно перекладати шаблон російською чи українською мовою самотужки.
Отримувати поради від знайомих можна, але люди люблять обрану тему (і це нормально).
Запитання ставимо всі разом, а не окремо.
Запитання 1: Хто розробник?
При виборі теми обов’язково потрібно врахувати становище розробника чи компанії, створив цю тему.
Подивимося правді у вічі, більшість тем WordPress і плагінів розробляються любителями. Збільшення частки професіоналів та посилення системи – відбулися останні два-три роки. Тому потрібно, щоб тема мала багато версій, її підтримують уже не один рік і сама компанія має багато успішних продуктів на ринку.
Однією з важливих ознак є кількість активних установок теми. Або кількість продажів.
Але майте на увазі, що це лише перше питання! Потрібно або викреслити цю тему або перейти до наступного питання. Пам’ятайте, багато продажів не гарантує якість теми!
Запитання 2: Тема навантажена функціоналом?
При виборі теми важливо дотримуватись великого правила: «Менше означає більше»!
Якщо вам потрібен швидкий веб-сайт, яким буде приємно користуватися, то він починається з використання теми, яка не завантажена купою сміття, яким ви ніколи не збираєтеся використовувати.
Так, я говорю про теми, які вимагають активації безлічі кастомних плагінів. А якщо цей функціонал міститься в самому шаблоні, то можете просто забути про цей шаблон.
Крім того, теми, які додають кілька елементів користувача, таких як портфоліо або кастомні розширення page builder. Це зіграє злий жарт з вами у будь-якому випадку в майбутньому. Якщо ви не збираєтеся використовувати – це зайвий код, зменшення швидкості та інше. Ще гірше, якщо ви використовуєте їх, а потім доведеться змінити тему і ви попрощаєтесь із контентом або заллєте його заново.
Тому обов’язково перевіряйте швидкість завантаження демоверсії, адже це найперший показник роботи.
Запитання 3: Який конструктор сторінок?
Відмінний варіант, коли його взагалі нема. Але керувати таким сайтом дуже складно. Трендом усіх преміум-тем є конструктор сторінок. Їх дуже багато.
Правило 1 – скільки версій і коли було останнє оновлення конструктора?
Правило 2 – перевірте демоверсію на gtmetrix або інший тест швидкості. Ці свідчення будуть ідеалом, до якого ви навряд чи наблизитесь через більшу кількість контенту на реальному сайті. Тому більшість pagebuiders – уповільнюють сайти, і це ціна можливості керувати всім і вся. Хороші показники демонструє Elementor чи KingComposer у цій сфері, але правильно написана тема на WPBakery також може здивувати.
Запитання 4: Де налаштування теми?
Теми, де всі параметри знаходяться на внутрішній панелі налаштувань, дуже повільно працюють. Не всі, але більшість використовують готові фреймворки, що завантажує ваш сайт досить сильно і потребує більш потужного хостингу. Сучасна швидка тема матиме всі налаштування теми в налаштувачі (customizer), що значно прискорює роботу веб-сайтів.
Питання 5: Чи є у теми інтеграція, яка вам потрібна?
Ви збираєтеся використати функції електронної комерції (woocommerce)? Чи соцмережі? Якщо це так, потрібно вибрати тему, яка вже має ці інтеграції. Інакше ви робитимете їх самостійно дуже довго.
Питання 6: Демоверсія практична та корисна?
Не всі демоверсії шаблонів однакові. Часто вони здебільшого складаються з дуже зафотошоплених фотографій у загальному стилі і не такі прості у використанні. Якщо замінити фото звичайними з діяльності бізнесу (навіть оптимізованими) – вся принадність шаблону втрачена.
Якщо ви хочете використовувати демо як відправну точку для максимально швидкої розробки, переконайтеся, що демо ви реально зможете змінити і це не втратить привабливості.
Не забувайте про мобільну версію. Гріхів вона в собі таїть більше, ніж ви думаєте.
Питання 7: Час першої взаємодії (Time-to-Interact)?
Один із найважливіших показників будь-якого веб-сайту. Це означає час очікування, перш ніж ви зможете взаємодіяти з веб-сайтом. Розробник теми може підправити результати GTMetrix, але ви відчуєте різницю між сайтом з миттєвим відображенням та сайтом із білим екраном (прелоадером), що покаже сайт через 3-4 секунди мінімум.
Як висновок ми завжди просимо вибирати тему з вашим розробником. Технічний фахівець має великі можливості знайти недоробки в шаблоні. А грамотний керівник проекту опрацює з Вами структуру і ви точно зможете купити тему з мінімальним функціоналом, який дасть вам чудову швидкість та повну свободу створення сторінок.